W dniach 8-9 maja w całym kraju trwały obchody związane z zakończeniem II Wojny Światowej. Również w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Rewalu, w dniu 8 maja odbyła się wieczornica z tej okazji, przygotowana przez wychowanków, oraz wychowawcę Andrzeja Sołowija.

Przebieg wieczornicy przedstawiał się następująco: wprowadzenie    Pocztu Sztandarowego   odśpiewaniem  hymnu państwowego, uczczenie minutą ciszy poległych w II Wojnie Światowej.

Następnie wychowankowie zaprezentowali się w części artystycznej,  w której mogliśmy wysłuchać wiersze i pieśni z okresu wojennego, między innymi „ Szara piechota” czy „Przybyli ułani pod okienko”. W trakcie tej podniosłej uroczystości doszło do spotkania pokoleń, gościem honorowym wieczornicy był Pan  por. w st. spocz. Jan Muszyński, ostatni żyjący na pomorzu ułan 3 pułku ułanów, który wsławił się w bitwach o Warszawę i Kołobrzeg. Pan Jan pomimo wieku (92 lata), wspominał czasy wojny, oraz czas po wojenny, wszyscy zgromadzeni z zaciekawieniem słuchali  dość barwnego życiorysu Pana Jana. Następnie Pan Jan Muszyński odpowiadał na dość liczne pytania.

Należy podkreślić iż spotkanie doszło dzięki naszemu nauczycielowi zawodu Panu Józefowi Czechowskiemu, który przed laty pobierał naukę zawodu stolarza u Pana Jana w Resku, skąd obaj Panowie pochodzą.

Niewątpliwą atrakcją wieczornicy, był udział grupy rekonstrukcyjnej (GRH) „Nałęcz’ z Trzebiatowa, grupa liczyła ok. 20 osób. To grupa pasjonatów zajmująca się rekonstrukcją i inscenizacjami najlepszych tradycji 1 Armii Wojska Polskiego. Grupa zaprezentował stroje oraz uzbrojenie z okresu II Wojny Światowej, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem obecnych na Sali.

Podsumowując, spotkania takie to najlepsza lekcja historii, spotkanie ze świadkiem, prawdziwym bohaterem  tamtych okrutnych wydarzeń, dzięki któremu dzisiaj możemy mówić , pisać śpiewać po polsku.

Szczególne podziękowania kieruję pod adresem  Pana Jerzego Nowaka, który  nie jest obojętny na pomoc i  zawsze można liczyć na wsparcie i  profesjonalizm.