W niedzielę, 31 lipca 2016 r., w przeddzień 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaprasza na dworce kolejowe w gminie Rewal do wzięcia udziału w niecodziennej rekonstrukcji historycznej.

W tym dniu dworce nadmorskiej wąskotorówki zamienią się na chwilę w warszawskie zaułki i ulice, patrolowane przez niemieckich okupantów.  Pojawią się też riksze, uliczni handlarze i warszawscy powstańcy w strojach z epoki.

Będzie można poczuć nastrój żyjącej Warszawy w przeddzień jednego z największych, a jednocześnie najbardziej krwawych zrywów narodowych w najnowszej historii Polski. Moment kulminacyjny nastąpi o godz. 17:00 na dworcu w Rewalu, kiedy to syrena da sygnał do rozbrajania niemieckich żandarmów i rozpoczęcia powstania, a nasze myśli pobiegną ku sześćdziesięciu trzem dniom krwawych i tragicznych walk.

W niedzielnej inscenizacji weźmie udział Grupa Rekonstrukcji Historycznych 14. Pułku Piechoty i Armii WP „Nałęcz” z Trzebiatowa pod dowództwem Jerzego Nowaka. Początek wydarzeń  na dworcach – ok. godz. 14:00.

Przypomnijmy, że Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17:00. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk powstańczych wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego oraz ciężkich warunków bojowych zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk oraz niemieckich bombardowań i ostrzałów artyleryjskich zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków i obiektów o ogromnej wartości kulturalnej i duchowej Narodu Polskiego.