Wystrzałami z karabinów i żołnierską grochówką uczciła Nadmorska Kolej Wąskotorowa obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2017 r. Inscenizacji potyczki legionistów Piłsudskiego z bolszewikami przyglądały się się tłumy turystów.

Pomimo wspaniałej wakacyjnej pogody, która sprzyja raczej plażowaniu niż uczestniczeniu w imprezach rekonstrukcyjnych, na dworcu wąskotorowym w Pogorzelicy zebrał się pokaźny tłum wczasowiczów, z niecierpliwością wyczekujący pociągu z legionistami. Tuż przed wjazdem pociągu na stację, ogień z karabinów otworzyli rosyjscy żołnierze. Na atak bolszewików salwą działka z ulokowanego na platformie wagonu odpowiedzieli żołnierze Marszałka Piłsudskiego. Po wjeździe na peron polscy żołnierze przeprowadzili pojmanych do niewoli jeńców, a sam Naczelnik, przy dźwiękach wojskowych pieśni patriotycznych uhonorował zasłużonych w boju żołnierzy. Wszystkiemu przyglądało się oko kamery TVP Szczecin. Po inscenizacji turyści mieli okazję do zrobienia sobie oryginalnych zdjęć z Marszałkiem i legionistami i skosztowania prawdziwej wojskowej grochówki.

W rekonstrukcji bitwy warszawskiej uczestniczyła Grupa Rekonstrukcji Historycznych Nałęcz, działająca przy Klubie Garnizonowym VII Brygady Obrony Wybrzeża w Trzebiatowie. Była to już piąta inscenizacji historyczna, w ramach współpracy grupy Nałęcz z Nadmorską Koleją Wąskotorową. Wszystkie dotychczasowe przedsięwzięcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem ze strony turystów. Mamy nadzieję, że za rok, na dworcach wąskotorówki znów zobaczymy grupę pasjonatów z Trzebiatowa w kolejnym wojennym epizodzie.

Inscenizację pt. Piłsudski z Legionistami w Drodze na Front zorganizowała Nadmorska Kolej Wąskotorowa przy współpracy z Panią Sołtys oraz Radą Sołecką Pogorzelicy.