Nadmorska Kolej Wąskotorowa Sp. z o.o. oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Nałęcz” z Trzebiatowa, zapraszają miłośników historii na rekonstrukcję powrotu polskich rodzin na Ziemie Odzyskane. Inscenizacja „Po torach dziejów – powroty” odbędzie się 17 września 2016 r. o godz. 15:00 na dworcu kolei wąskotorowej w Gryficach.

Tak jak przed siedemdziesięciu laty, grupy zesłańców z tobołkami, stanowiącymi cały ich dobytek, wjadą na dworzec kolei wąskotorowej w Gryficach w wagonach bydlęcych, przygotowanych specjalnie na potrzeby imprezy przez Nadmorską Kolej Wąskotorową. Będzie to pełen emocji moment wspomnień dla uczestników tamtych wydarzeń oraz lekcja żywej historii dla młodych ludzi, którzy tamte czasy znają jedynie z lektur i filmów. W rekonstrukcji wezmą udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Nałęcz” z Trzebiatowa, działającej przy Klubie Garnizonowym VII Brygady Obrony Wybrzeża, uczniowie gryfickiego liceum oraz sami Sybiracy i ich rodziny, przebrane w stroje z epoki. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do aktywnego uczestniczenia w inscenizacji. Aby wziąć udział w przedstawieniu wystarczy posiadać własny strój Sybiraka, powracającego ze zsyłki oraz zameldować się na gryfickim dworcu wąskotorówki na pół godziny, przed rozpoczęciem rekonstrukcji.

Rekonstrukcja historyczna jest jednym z elementów obchodów 70. rocznicy przyjazdu Sybiraków do Gryfic, których głównym organizatorem jest Związek Sybiraków Koło Terenowe w Gryficach. Impreza odbędzie się w rocznicę agresji Rosji na Polskę 17 września 1939 r. Od 2004 roku 17 września uznawany jest datę Światowego Dnia Sybiraków.

Osoby, które przeżyły syberyjską tułaczkę i okrutne czasy stalinowskich represji żyją jeszcze wśród nas, choć z roku na rok jest ich coraz mniej. Są to ludzie skromni i milczący, którzy przez długie lata po wojnie skrywali prawdę o krzywdach, jakie im wyrządzono.  Dziś są oni żywymi świadkami wydarzeń tamtych lat i prawdziwymi bohaterami, którym należy się pamięć i szacunek. Przyjdźmy zatem w sobotnie popołudnie na dworzec kolei wąskotorowej w Gryficach, by oddać hołd tym, którzy przed siedemdziesięciu laty przybyli, by krzewić polskość na Ziemiach Odzyskanych oraz tym, którym nie udało się przeżyć i na zawsze pozostali w nieludzkiej, syberyjskiej ziemi.

Program obchodów

15.00  – „Po torach dziejów – powroty” rekonstrukcja historyczna przyjazdu Sybiraków  – dworzec kolei wąskotorowej w Gryficach

16.00 – Poczęstunek – grochówka z kuchni polowej

16.30 – 17.30 uroczyste przejście pod pomnik „Pamięci Sybiraków” , złożenie wiązanek – cmentarz komunalny w Gryficach

18.00 – Msza święta w kościele pw WNMP Gryficach.

Organizatorzy: Związek Sybiraków Koło Terenowe w Gryficach,  Nadmorska Kolej Wąskotorowa,  Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”, Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic, Gryficki Dom Kultury, Fundacja Edukacji i Rozwoju Pomorzanin.