W listopadzie w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu zostanie otwarta nowa wystawa czasowa pt. „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji”. Jest to ekspozycja, która opowiada nie tyle o samych guzikach i guzikarstwie, ale o ich produkcji z bardzo charakterystycznego surowca – mianowicie muszli.

Gmina Sochocin, skąd pochodzi wystawa położona jest w województwie mazowieckim, gdzie od drugiej połowy XIX wieku zaczął rozwijać się przemysł guzikarski. Przed wojną głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji guzików były muszle małży morskich pochodzące z basenów Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego. Po wojnie, gdy dostęp do surowca był utrudniony, rzemieślnicy zwrócili się w stronę muszli lokalnie występującej w Wiśle, Bugu i Narwi – małży słodkowodnej.

Guziki produkowane były ręcznie na prostych maszynach tj. borownia, tokarka czy dziurkarka.

Na wystawie poznać będzie można szczegółowo proces produkcji guzików z muszli. Prezentowane będą surowce, półprodukty i odpadki produkcyjne oraz finalny produkt. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie także projekcja 10 – minutowego filmu dokumentalnego o sochocińskich guzikach.

Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 5 listopada 2015 roku (czwartek) o godz. 18.00 w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu przy ulicy Aleja Bursztynowa 28.