Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Nadmorska Kolej Wąskotorowa zapraszają miłośników kolei wąskotorowej do udziału w imprezie pod nazwą „Nocny Pociąg do Muzeum”. Impreza odbędzie się w sobotę, 20 maja 2017 r. w Gryficach w ramach 12. Europejskiej Nocy Muzeów. Będzie to już druga edycja imprezy, zorganizowanej w przestrzeni plenerowej wystawy Zachodniopomorskiej Kolei Dojazdowej. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Atrakcje

Noc muzeów w gminie Rewal zaczyna się nieco wcześniej, bo już o godz. 15:00, gdy na dworcu w Rewalu otwiera swoje podwoje Wystawa Miniatur Kolejowych. Będzie to znakomita okazja by całkiem za darmo obejrzeć niesamowitą kolekcję miniaturowych kolejek i wagonów oraz podziwiać makiety miniatur klejowych.

Z dworca w Rewalu będzie można przejechać wąskotorówką do Gryfic na wystawę zabytkowych parowozów i wagonów oraz unikatowych eksponatów kolejowych. Oprócz zwiedzania wystawy, będzie można odwiedzić zaplecze Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej – miejsca, które na co dzień nie jest udostępniane dla zwiedzających oraz przejechać się drezyną wąskotorową. Na imprezę w Gryficach będzie można dojechać pociągiem specjalnym ze Szczecina oraz Nadmorską Koleją Wąskotorową z gminy Rewal.

Niewątpliwą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych uczestników Europejskiej Nocy Muzeów będzie mini-replika wąskotorowej lokomotywy parowej Px48, którą w Gryficach zaprezentuje Park Miniatur i Kolejek z Dziwnowa. Px48 to parowóz produkowany w połowie XX wieku w Chrzanowie. Do dnia dzisiejszego zachowało się niewiele ze 101 egzemplarzy, wyprodukowanych w latach pięćdziesiątych na zlecenie PKP. Dwa tego typu parowozy, o rozstawie osi 1000 mm znajdują w taborze Nadmorskiej Kolei Wąskotorowe, które będzie można zobaczyć w sobotęj. Miniatura z Dziwnowa jest wiernie odzwierciedlonym, ręcznie wykonanym z metalu modelem parowozu w skali 1:6. Z komina leci prawdziwy dym, a z wnętrza wydobywa się dźwięk lokomotywy. Do miniaturowej lokomotywy dołączone są wagoniki, które mogą przewieźć nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe.

W programie imprezy będą również występy artystyczne zespołu ludowego Przepióreczka oraz grupy Jackpot .

Dojazd na imprezę

W sobotę, 20 maja uczestnicy imprezy mogą skorzystać z promocyjnej ceny biletów, w wysokości 12 zł od osoby. W tej kwocie zawarty jest dojazd kolejką do dworca wąskotorowego w Gryficach oraz powrót autokarem z miejsca imprezy. Dla umilenia podróży na pokładzie kolejki pasażerom przygrywać będzie kapela ludowa Przepióreczka. Nadmorska Kolej Wąskotorowa przygotowała tradycyjnie niespodzianki dla wszystkich pasażerów.

Osoby z gminy Rewal, zainteresowane przejazdem na imprezę wąskotorówką  prosimy o zgłaszanie swojego udziału mailowo na adres: kolej@rewal.pl, w celu zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc w autokarze.

Odjazdy pociągu z gminy Rewal: Pogorzelica (odjazd 17.45), Pogorzelica Sandra (17:50), Niechorze (17.54), Niechorze Latania Morska (17.57), Śliwin (18.08), Rewal (18.14), Trzęsacz (18.20).

Powrót do gminy Rewal autokarem z miejsca imprezy ok. godz. 23:00, za okazaniem biletu promocyjnego. Pierszeństwo przejazdu będą miały osoby, które wcześniej zgłoszą swój udział.

Więcej szczegółów o imprezie na : www.muzeum.szczecin.pl

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Pomorze Zachodnie, Przewozy Regionalne Współorganizatorzy: Gmina Gryfice, Gryficki Dom Kultury, Nadmorska Kolej Wąskotorowa.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Zachodniopomorski – Olgierd Geblewicz, Burmistrz Gryfic – Andrzej Szczygieł oraz Wójt Gminy Rewal – Robert Skraburski.

Serdecznie zapraszamy!