W niedzielny wieczór 16 sierpnia zakończył się najgorętszy weekend w Gminie Rewal. Emocje podgrzewała nie tylko piękna pogoda ale przede wszystkim prawdziwa moc imprez kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Maraton rozpoczął się już w piątek.

Już o 16:00 na dworcu w Rewalu odbyła się rekonstrukcja historyczna, w ramach obchodów 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. Krótka inscenizacja odbicia polskich jeńców politycznych z rąk sowieckich żołnierzy była zaledwie symbolicznym akcentem dla uczczenia pamięci polskich żołnierzy, którzy w Bitwie Warszawskiej wykazali się ogromną determinacją i bohaterstwem w powstrzymaniu zmierzającej na Warszawę Armii Radzieckiej.

Podczas wydarzenia na rewalskim dworcu kolejowym Jerzy Nowak, szef Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa przedstawił rys historyczny wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. podkreślając ogromne znaczenie, jakie dla losów Rzeczypospolitej i całej zachodniej Europy miał Cud nad Wisłą – jedna z 18 najważniejszych bitew w dziejach świata.

O godzinie 18 wystartowały dwie wyjątkowe imprezy. Pierwsza z nich to pobierowskie Mistrzostwa w Przeciąganiu Liny Nocą. Po raz siedemnasty, drużyny zmagały się o tytuł najsilniejszej. Jak co roku imprezę uświetnili swoją obecnością, znany prezenter Irek Bieleninik oraz jedne z najsilniejszych ludzi w Polsce – Sławomir Toczek. Wspaniała atmosfera i ogromny doping publiczności udzielił się zawodnikom dlatego do samego końca walczyli jak prawdziwi gladiatorzy. Niestety może być tylko jedna zwycięska drużyna. W tym roku tytuł powędrował do teamu ratowników z Pobierowa. Gratulujemy !!!

W tym samym czasie w Rewalu trwała całkiem inna impreza, której towarzyszyły równie silne emocje. Tancbuda Summer Action – bo taką ten event nosi nazwę  – to turniej tańca ulicznego i hip-hopowego.  Przez dwa kolejne wieczory zawodnicy startowali  w dwóch odrębnych kategoriach. W piątkowy wieczór można było oglądać pokazy solowe wszystkich tancerzy. Po eliminacjach wyłoniono ósemkę finałową a następnie poprzez ćwierć-, pół- i w końcu finały wyłoniono najlepszych tancerzy. Z kolei w sobotę formuła uległa zmianie, zawodnicy dobierali się w trzy osobowe teamy i wychodzili na scenę po dwa zespoły na raz aby odegrać swoistą „bitwę taneczną”. Impreza ta odbyła się w Rewalu dopiero po raz drugi ale wygląda na to, że zostanie u nas na dłużej. Niezwykle widowiskowe taneczne popisy, znakomita muzyka i żywo reagująca publiczność to sprawdzony przepis na pyszną zabawę, dlatego już dziś zapraszamy za rok.

W sobotę mieliśmy jeszcze dwie inne imprezy o zgoła odmiennym charakterze. Tego dnia przypada święto naszej Latarni Morskiej w Niechorzu. W tym roku, z uwagi na ograniczenia epidemiologiczne, niestety w mocno okrojonej formule. Rano odbył się po raz siódmy Bieg Latarnika. Rekordzista wbiegł na górę latarni morskiej w Niechorzu w 00:33:05!! Każdy uczestnik przyznał ze pokonanie takiego dystansu w takim czasie to nie lada wyczyn! Po zakończeniu biegu, Latarnia została otwarta dla zwiedzających na cały dzień aż do późnego wieczora, i co ważne – nieodpłatnie !

Wieczorem w sobotę w rewalskim amfiteatrze odbyła się Pierwsza Rewalska Noc Kabaretowa. Przed publicznością wystąpiły gwiazdy polskiej satyry Kabaret Moralnego Niepokoju oraz Igor Kwiatkowski. Mamy nadzieję, że ten pomysł również chwyci i festiwal humory wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń rozrywkowych Gminy Rewal.

W niedzielę mieliśmy już całkowitą zmianę nastroju. Należy pamiętać iż 15 sierpień to święto Wojska Polskiego a także rocznica Cudu nad Wisłą.  Bitwa warszawska, uznawana jest za jedno z najważniejszych zwycięstw polskiej armii. Z tej okazji w dniu dzisiejszym w Rewalu odbyły się obchody upamiętniające 100-tną rocznicę tych wydarzeń. Na zaproszenie Starosty Powiatu Gryfickiego Ryszarda Chmielowicza, Wójta Gminy Rewal Konstantego Tomasza Oświęcimskiego oraz Stowarzyszenia Ziemi Rewalskiej uroczystą mszę św. odprawił Arcybiskup Andrzej Dzięga. Następnie przy Kościele Rzymskokatolickim pw. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu został poświęcony oraz odsłonięty tryptyk upamiętniający historyczną bitwę. Uroczystość uświetnił występ Stowarzyszenia Śpiewaczy Amber Singers z Rewala. Na terenie gminy Rewal można było również obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego zaprezentowany przez 36 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Mrzeżynie.