W 2021 r. Nadmorska Kolej Wąskotorowa świętuje 125. rocznicę uruchomienia pierwszej linii wąskotorowej z Gryfic do Niechorza. Z tej okazji, na dworcu w Rewalu odbędzie się festyn, podczas którego przedstawiona zostanie historia nadmorskiej kolejki, która odegrała ogromną rolę w rozwoju gospodarczym Pomorza Zachodniego.

Historyczny pociąg.

W projekcie budowy pierwszej linii wąskotorowej z Gryfic do Niechorza nie uwzględniono budowy dworca w Rewalu. Co więcej, nie zaplanowano nawet przystanku, gdyż w owym czasie Rewal nie był jeszcze tak znanym kąpieliskiem morskim jak Niechorze. W latach 1897-1898 najpierw zbudowano w Rewalu przystanek, a dopiero podczas modernizacji linii w 1903 r. wybudowano budynek dworcowy według projektu, opartego na planach dworca w Niechorzu. W najbliższą sobotę, cofniemy się w czasie do daty 1 lipca 1896 r., a dworzec w Rewalu zamieni się na kilka chwil w historyczny dworzec w Niechorzu. W momencie kulminacyjnym imprezy odbędzie się rekonstrukcja historyczna przyjazdu pierwszego pociągu z Gryfic do Niechorza z letnikami w strojach z minionej epoki. W inscenizacji wezmą udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” oraz członkinie Krajowego Stowarzyszenia Aramis w Trzebiatowie.

Wystawa

Jednym z punktów programu sobotniej imprezy będzie otwarcie wystawy pt. „125 Lat Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej”. Na 6 planszach będzie można zobaczyć ciekawe fotografie oraz poznać najważniejsze fakty z bogatej historii powiatowej kolejki wąskotorowej, od momentu podjęcia decyzji o budowie pierwszej wąskotorowej linii z Gryfic do Niechorza, aż po czasy współczesne.

Atrakcje

W części artystycznej, w sobotnie popołudnie wystąpi m.in. orkiestra dęta oraz zaprezentują się wykonawcy poezji śpiewanej: duet Tomek Trust & Annie, który wykona znane pieśni rosyjskich bardów – Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy oraz piosenki Agnieszki Osieckiej, a jako gwiazda wieczoru, w autorskim recitalu wystąpi legenda polskiej poezji śpiewanej – Wolna Grupa Bukowina. W programie festynu nie zabraknie również zabaw i animacji dla najmłodszych oraz oprawy kulinarnej, o którą zatroszczy się Rada Sołecka Rewala . Będą potrawy z grilla, ciasta z własnego wypieku i inne smakołyki.

Pociąg specjalny

Na festyn w Rewalu, w dn. 7 sierpnia 2021 r. będzie można dojechać dodatkowym pociągiem, który podstawiony zostanie w Trzęsaczu o godz. 18:30. Skład specjalny dojedzie do Rewala, gdzie będzie czekał do zakończenia koncertu, by rozwieźć uczestników po zakończeniu imprezy w kierunku Pogorzelicy, Trzęsacza i Gryfic.

Rozkład specjalnego kursu:

Trzęsacz  – 18,30-  do Rewala

przyjazd – Rewal – 18,35

odjazd – Rewal – 21,15

– Śliwin 21,19

– Latarnia Niechorze  21,30

–  Niechorze Gł  21,35

– Sandra  21,40

– Pogorzelica  21,45

Wyjazd – Pogorzelica-  22,00

– Sandra 22,05

– Niechorze Gł  22,10

– Latarnia Niechorze  22,15

–  Śliwin 22,26

–  Rewal 22,30

– Trzęsacz  22,35

–  Gryfice 23,55