W minioną niedzielę odbyło się 36 Święto Ludowe. Impreza ta tradycyjnie przypada w Święto Zesłania Ducha Świętego zwane potocznie Zielonymi Świątkami. Termin Zielonych Świątków jest ruchomy i zależy od Świąt Wielkiej Nocy dlatego też w tym roku przypadał na 15 maja. Dla mieszkańców Śliwina to najważniejsze wydarzenie w całym roku. Do hucznej imprezy przygotowują się kilka miesięcy wcześniej. Szczególnie dużo wysiłku w organizację włożył Sołtys Śliwina Jarosław Zelwak oraz Radny Ryszard Gutowski.

To na ich barkach spoczywał cały ciężar imprezy. O smaczne tradycyjne jedzenie zadbały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Po bardzo ciepłym weekendzie majowym przyszedł czas gwałtownych opadów i silnego wiatru. Dokładnie o godzinie 15:00 tuż przed rozpoczęciem uroczystej Mszy Św. spadł pierwszy deszcz zmuszając uczestników do schronienia się w namiocie. Przez całą eucharystię na zmianę padał deszcz i grad. Aleja Lipowa szybko zamieniła się w niewielki rwący strumyk. Nie przeszkodziło to jednak, aby Ks. Krzysztof dokończył nabożeństwo. Msza Św. odbyła się przy akompaniamencie Orkiestry Dętej działającej przy Gryfickim Domu Kultury.

O godzinie 16:00 niebo pojaśniało i Sołtys Śliwina mógł oficjalnie przywitać gości na dorocznym Święcie Ludowym.  Następnie na scenie pojawili się dziewczęta i chłopcy z Zespołu Tańca Ludowego z Liceum Ogólnokształcącego im Bolesława Chrobrego w Gryficach tańcząc w kolorowych strojach ludowych.

W prawdziwie imprezowy nastrój wprowadził wszystkich występ zespołu Trzebiatowiacy. Ludowym pieśniom i przyśpiewkom nie było końca. Następnie na zgromadzone przed sceną dzieci czekał Klaun Tomi ze swoim bąbelkowym show. Tysiące baniek mydlanych unosiło się w powietrze ku uciesze rozbawionych dzieci.

Tradycją śliwińskiej imprezy stała się rywalizacja o złote widły Sołtysa. Konkurs rzutu kaloszem stał się tak znany że jeden uczestnik przyjechał z Warszawy, aby wziąć w nim udział. Spośród dziesięciu osób to właśnie Pan Krzysztof z Warszawy cisnął kaloszem na odległość ponad 24 metrów. Niewątpliwie zasłużoną nagrodę odebrał na scenie z rąk Sołtysa Jarosława Zelwaka.

Przez całą imprezę zgromadzonym na placu uczestnikom towarzyszyła wspaniała muzyka zachęcająca gości do energicznego tańca. Swoje występy kolejno mieli zespół AntDance, Kelleris oraz No Name. Na zakończenie nocną dyskotekę poprowadził Tomasz Girczyc.

Głównym organizatorem imprezy był Referat Turystyki i Rozwoju Społecznego.

Serdeczne podziękowania należą się sponsorom, dzięki którym co roku możemy spotykać się na śliwińskiej imprezie. Są nimi:

Spółdzielcza Grupa Bankowa – Bank Spółdzielczy Gryfice Oddział w Rewalu

B&B reklama – Bartłomiej Bocian

Polo Market

Zachodniopomorska Izba Rolnicza

Hurtownia Gama – Marta i Antoni Grabalscy

Tawerna Rybacka Bazylak w Rewalu

Restauracja i dyskoteka Robinson Crusoe w Rewalu

DG Hacjenda w Rewalu

Szkolne Schronisko Młodzieżowe Fala w Pobierowie

Sklep Śliwin – Robert Patora

Kolejka Retro – Paweł Łukaszczyk