„Edukacyjna Podróż w Czasie” to nowy projekt przygotowany wspólnie przez Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu i Nadmorską Kolej Wąskotorową. Jest skierowany głównie do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, choć śmiało skorzystać z niego może także starsza młodzież.

Celem projektu jest przekonanie młodych ludzi, że lekcja historii wcale nie musi być nudna. Całość oparta jest na dwóch filarach – interaktywnej lekcji muzealnej połączonej ze zwiedzaniem muzeum oraz przejażdżki kolejką wąskotorową. Możliwe jest powiększenie oferty programowej o inne obiekty związane z historią i tradycją naszych terenów, jak choćby wizyta w Trzęsaczu w Muzeum na Klifie, czy też wspinaczka na latarnię morską w Niechorzu.

W pierwszą edukacyjną podróż w czwartek 18 września wyruszyli uczniowie klas 4-6 ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pobierowie. W muzeum młodzi mieszkańcy naszej gminy mogli dowiedzieć się o powstawaniu, pozyskiwaniu, zastosowaniu bursztynu, a także jak go odróżnić od szkła czy kamienia. Była to też okazja do doskonałej zabawy podczas przeprowadzonych eksperymentów czy przebieranek. Do lekcji wykorzystywane są oryginalne eksponaty znajdujące się w muzeum. Drugi etap edukacyjnej podróży to przejazd koleją wąskotorową. Kiedyś popularną „ciuchcią” jeździł praktycznie każdy z mieszkańców, obecnie odbierana jest bardziej jako atrakcja dla turystów. Zapewne z tego powodu zdecydowana większość dzieci uczestniczących w projekcie jechała kolejką po raz pierwszy i wszyscy byli tą wyprawą zachwyceni. Było o tyle przyjemniej, że pogoda była doskonała, a podróż odkrytymi wagonikami ma swój niepowtarzalny urok.

Grupa z Pobierowa to nie ostatni uczniowie, którzy w edukacyjną podróż wyruszą w tym roku. Projekt cieszy się spory zainteresowaniem w szkołach także poza naszą gminą. Organizatorzy przewidują, że oferta będzie dostępna także wiosną, kiedy kolej po zimowej przerwie powróci na tory. Lekcje muzealne będą natomiast obecne w ofercie muzeum przez cały rok, a ilości opcji tematycznych systematycznie ulegać będzie zwiększaniu.

Przemysław Łonyszyn