4 lipca w Niechorzu odbędzie się już XIV edycja Święta Śledzia Bałtyckiego, czyli corocznego festynu promującego to, co związane jest z rybołówstwem łodziowym. Tradycyjnie głównym punktem imprezy będzie konkurs kulinarny na najlepsze potrawy rybne pod hasłem „Zgotuj rybie smaczny los!”

Rywalizacja kucharska odbywać się będzie w dwóch kategoriach: potrawa ze śledzia i potrawa rybna. Specjalnie wyodrębniona kategoria na potrawy z wykorzystaniem śledzia jako głównego składnika jest zrozumiałe. Wszakże konkurs ma uświetniać święto tego gatunku ryby. Ma też zachęcać do jedzenia ryb, gdyż są zdrowe i smaczne, a wciąż jeszcze wiele osób nie miało okazji się o tym przekonać.

W walce o atrakcyjne nagrody rzeczowe rywalizować mogą wszyscy. Warunkiem jest zgłoszenie się z gotową potrawą w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu najpóźniej w dniu festynu do godz. 12:00. W przypadku dań na gorąco startujący sam musi zapewnić utrzymanie temperatury swojego specjału do czasu zakończenia obrad jury.

Potrawy konkursowe oceniane będą nie tylko pod względem smaku, ale także oryginalności i nawiązania do lokalnych tradycji. Konkurs bowiem wpisuje się w strategię tworzenia sztuki kulinarnej Pomorza Zachodniego, a niektóre nagrodzone dania już znalazły się na liście produktów regionalnych prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Członkami składu oceniającego są zarówno osoby z publiczności, jak i zaproszeni goście, w tym tradycyjnie wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Wcześniejsze edycje pokazały, że tkwiące w rybach bogactwo smaku stanowi doskonałą bazę dla osób uwielbiających eksperymentować w kuchni. W roku ubiegłym triumfował paprykarz z kaszy jaglanej przed ptysiami nadziewanymi pastą z łososia, zaś w drugiej kategorii najlepszy okazał się śledź w sosie śmietanowo-czosnkowym przed zupą chłodnikiem śledziowym. To dowód na dużą różnorodność potraw, jakie pojawiają się na konkursie i nie inaczej będzie w tym roku.