16 sierpnia odbył się przy niechorskiej latarni morskiej Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich, z okazji którego wszyscy chętni, a tych nie zabrakło, mogli bezpłatnie wejść na szczyt latarni morskiej. Świętu latarnictwa towarzyszyły liczne atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Odbyły się sportowe konkurencje rodzinne, konkursy wiedzy o latarni morskiej i Niechorzu, zabawy z animatorami oraz koncert szantowy.

Czekający w długiej kolejce na latarnie, mogli posilić się na stoisku gastronomicznym pysznymi kiełbaskami i karkówkami, nie zabrakło również waty cukrowej dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Jednym z najważniejszych punktów święta latarni był III już Bieg latarnika. W tegorocznym biegu zawodnicy wystartowali w dwóch kategoriach: mężczyźni i kobiety.

Na ten niemały wysiłek zdecydowało się 16 Pań i 13 Panów, którzy starali się pokonać prowadzące na szczyt latarni schody, w jak najkrótszym czasie. Wśród kobiet pierwsze miejsce z czasem 0:47,41 zajęła Pani Daria Letkiewicz z Poznania. Na miejscu II znalazła się Pani Izabela Witecka z Pustkowa, która osiągnęła czas 0:58,94. Miejsce III zajęła Pani Milena Witecka z Pobierowa z czasem 1,00,24.  W kategorii kobiet pobity został zeszłoroczny rekord ustanowiony przez Panią Dorotę Dudziak z Krakowa, która na latarnię wbiegła w czasie 0:48,86. W kategorii mężczyzn miejsce pierwsze zajął zeszłoroczny zwycięzca Pan Jan Huk ze Stargardu Szczecińskiego osiągając czas 0:36,43, pobijając własny rekord, który wynosił 0:38,99. Na miejscu II znalazł się Pan Piotr Sitek z Gorzowa Wielkopolskiego z czasem 0:37,69. Miejsce III zajął Pan Dariusz Serwa z Wrocławia, który wbiegł na szczyt w czasie 0:39,85. Wyniki udowadniają, że poziom zawodników z roku na rok jest coraz większy. Poprzeczka dla przyszłorocznych śmiałków została więc postawiona bardzo wysoko. Wydarzenie zakończył koncert szantowy zespołu Mark Twain, który wprowadził zgromadzonych turystów w iście morski klimat. Szczególne podziękowania za wsparcie w organizacji wydarzenia należą się Stowarzyszeniu Miłośników Latarni Morskich oraz Centrum Informacji Promocji i Rekreacji Gminy Rewal. Wydarzenie nie odbyłoby się gdyby nie ogromna pomoc sponsorów: Sołtysa i Rady Sołeckiej Niechorza, Restauracji Mona Lisa w Niechorzu, Muzeum Figur Woskowych oraz Motylarnii.