Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto szczególne. Wolne od wszelkich ideologii i powszechnie akceptowane przez większość ludzi. Trudno się zatem dziwić, że na tę okoliczność Gminny Ośrodek Kultury w Rewalu przygotował w sobotę wydarzenie wyjątkowe – koncert harfowy specjalnie dla wszystkich pań.

Emilia Raiter, znana, polska harfistka z Lublina mieszkająca obecnie w Szczecinie, zaprezentowała w sobotni wieczór bardzo różnorodny repertuar – od muzyki renesansowej i barokowej do współczesnych przebojów popkultury. Do tego kilka niezwykłych kompozycji własnych.

Całość zgrabnie połączona zabawnymi opowieściami. Już po koncercie artystka wiele słów poświęciła, aby opisać sam instrument. Ponadto zainteresowanym pani Emilia udzielała krótkich lekcji gry na harfie, która okazała się być instrumentem ciężkim, drogim, skomplikowanym i… pięknym.
Aby wieloletniej tradycji stało się zadość, tego wieczoru każda z kobiet, która dotarła na koncert do Rewala, obdarowana została różowym lub czerwonym goździkiem. Pomysł się spodobał, choć pojawiły się głosy, że brakowało jeszcze rajstop, co nawiązywałoby do zwyczajów obchodzenia Dnia Kobiet w czasach poprzedniego systemu.
Jeśli chodzi o sam koncert, to paniom podobała się szczególnie interpretacja utworu „Jej portret”. Podkreślano, że wykonanie go na harfie pozwalało na poznanie tej piosenki zupełnie na nowo. Efektownie wypadł też XVI-wieczny utwór „Greensleeves” zagrany w czterech rożnych interpretacjach.

Miejmy nadzieję, że muzyka harfowa powróci jeszcze do Rewala. Tymczasem za dwa tygodnie w GOK-u gminne eliminacje „Mamy Talenty”, na które wszystkich już teraz zapraszamy.