Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu zorganizowana została impreza plenerowa pt. Dziedzictwo utracone / ocalone, którą swoim  patronatem objął Wójt Gminy Rewal Robert Skraburski.  Głównym elementem obchodów była rowerowa gra terenowa. Swój udział zgłosiło ponad 40 osób z Niechorza, Rewala, Pobierowa, Śliwina i Gryfic, reprezentując wszystkie grupy wiekowe.

Uczestnicy otrzymali zestaw 21 archiwalnych fotografii przedstawiających zabytkowe obiekty z terenu Niechorza, które na podstawie własnej wiedzy i poglądowej mapy (dostępnej także pod postacią mobilnej aplikacji) musieli odnaleźć i sfotografować. Dodatkowym utrudnieniem były zadania i pytania specjalne. Całość poszukiwań odbywała się na rowerach Rewal Bike System bezpłatnie udostępnionych dla uczestników przez Kompleks Sportowy w Niechorzu.

Każda poprawna fotografia i odpowiedź były punktowane, dzięki czemu mogliśmy wyłonić zwycięzców w dwóch kategoriach: I Mieszkańcy, II Goście. W pierwszej kategorii Bałtycki Oktant za pierwsze miejsce zdobyli Sebastian i Hania Kuziccy z Grażyną Hrynkiewicz.  Drugie miejsce przypadło w udziale dwóm młodym mieszkańcom gminy Krystianowi Tessmerowi i Szymonowi Lewickiemu. Trzecie miejsce nie zostało przyznane. W drugiej kategorii laur pierwszego miejsca zdobyła rodzina Schmidt – Grażyna, Ryszard i Ingrid. Bałtycki Oktant za drugie miejsce przypadł grupie rowerowej z Gryfic: Adrianie Chyla, Marice Bosych, Marcinowi Sadowskiemu oraz Tomaszowi Jakielowi. W tej kategorii zostały przyznane dwa trzecie miejsca: dla ekipy rowerowej z Pobierowa, czyli Łucji i Marianny Saniowskich, Sandry, Kzimierza i Daniki Dąbrowskich, Larysy Przybylak i Anny Miłosz oraz dla drugiej licznej grupy z Rewala w skład której wchodzili Izabela, Franciszek i Urszula Roustm, Kornelia Mazur, Dawid Balkowski, Paulina Sobiesińska i Zuzanna Przytocka.

Następnie dla strudzonych poszukiwaczy na terenie skansenu łodziowego przy Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu przygotowany został grill i kolejne atrakcje. Dla najmłodszych przeprowadzone zostały interaktywne warsztaty, w trakcie których poprzez zabawę mogli zapoznać się z lokalną architekturą i zabytkami.  Dla starszych gościnny wykład pt. Dziedzictwo zapomniane – dziedzictwo niezauważone wygłosiła pani Anna Bartczak z Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Mieszkańcy gminy Rewal mogli zobaczyć swoje rodzinne  miejscowości z całkiem innej perspektywy, a mianowicie niedostrzegalnych na co dzień drobnych elementów dekorujących zabytkowe domy, tj. okna, drzwi czy ozdobne klamki.

Całość imprezy upłynęła w przyjemnej piknikowej atmosferze, której nawet pogoda się poddała towarzysząc nam letnim słońcem.

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia należą się naszym partnerom: Centrum Informacji Promocji i Rekreacji Gminy Rewal, Rewal Bike System i Kompleksowi Sportowemu w Niechorzu, Latarni Morskiej w Niechorzu, Biurze Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.