Ekipa projektu Last Mile z wizytą w Rewalu.

Przejazdem wagonem motorowym MBxd2 rozpoczęła się we wtorek, 10.10.2017 r. wizyta w Rewalu międzynarodowego zespołu, zbierającego i analizującego rozwiązania dla systemów elastycznego transportu w ramach projektu Last Mile.

Jednym z celów międzynarodowego projektu Last Mile, prowadzonego w ramach unijnego projektu Interreg Europa jest poszukiwanie rozwiązań dla zrównoważonego transportu na obszarze tzw. „ostatniej mili” w regionach turystycznych. Dotyczy to w szczególności alternatywnych systemów transportu, umożliwiających dotarcie potencjalnego turysty od ostatniego przystanku transportu publicznego do atrakcji turystycznych, miejsca wypoczynku, czy imprez kulturalnych.

Wśród 30-osobowej delegacji, oprócz przedstawicieli organizatora projektu – pracowników Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego, znaleźli się reprezentanci regionów i instytucji z Austrii, Hiszpanii, Bułgarii, Słowacji i Luksemburga. Po przejeździe wąskotorówką na trasie Rewal-Pogorzelica-Rewal, w sali konferencyjnej na dworcu w Rewalu odbyła się część oficjalna, w której przedstawiono ofertę Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej oraz sieci wypożyczalni Rewal Bike System, jako zintegrowanego systemu transportu alternatywnego, z którego mogą korzystać turyści na terenie gminy Rewal.  W spotkaniu na dworcu wziął udział prezes Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Janusz Cetera, który po prezentacji odpowiadał na pytania zadawane przez uczestników projektu. Jak podkreślili sami członkowie międzynarodowej ekipy, rewalski pomysł na połączenie kolei wąskotorowej z turystyką rowerową, jest nie tylko ciekawym i godnym uwagi, ale wręcz wzorcowym przykładem dla innych samorządów terytorialnych, organizacji turystycznych oraz operatorów transportowych.