W ostatnią środę kwietnia do Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu przyjechała z wizytą delegacja z Muzeum Narodowego w Szczecinie na czele z Zastępcą Dyrektora Dariuszem Kacprzakiem. Oprócz niego w naszej gminie pojawili się Iwona Karwowska – Kierownik Działu Etnografii Pomorza oraz Główny Inwentaryzator Elżbieta Baran-Potkańska.

Wizyta to kolejny etap odradzającej się współpracy obu placówek. Jeszcze w ubiegłym stuleciu szczecińskie muzeum chętnie współdziałało z naszym przybytkiem, później jednak nastąpił przestój. Obecnie pojawia się szansa na stworzenie wspólnej wystawy, a jej koncepcję przedstawiciele Muzeum Narodowego omawiali z Zastępcą Dyrektora muzeum w Niechorzu Martyną Sałek. Rozmawiano także o możliwych innych formach kooperacji tych dwóch instytucji. W najbliższych miesiącach przekonamy się o owocach rozmów.

Wizyta była też okazją do przedłużenia okresu wypożyczenia eksponatów należących do szczecińskiej placówki. W Niechorzu są dwa takie przedmioty – model lugra śledziowego oraz mosiężny pryzmat z lat 20. ubiegłego stulecia. Dzięki temu oba pozostaną w naszym muzeum i będą udostępnione zwiedzającym w salach na parterze.

Ciekawostką okazał się fakt, że dla pochodzącego z Łodzi dyrektora Kacprzaka była to pierwsza w życiu wizyta w Niechorzu. Korzystając ze słonecznej pogody gospodarze oprowadzili go po najciekawszych miejscach naszej miejscowości. Najbardziej przypadł mu do gustu plac z rzeźba foki oraz teren, na którym zlokalizowane jest niechorskiej muzeum. To zapewne dobry znak na budowanie dobrych relacji na przyszłość.