Drukuj

Błękitna flaga

Błękitna Flaga fot. Robert DajczakBłękitna Flaga (Blue Flag) jest to międzynarodowy program stworzony przez, pozarządową Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE) w 1985 r. z siedzibą w Danii, zrzeszającej narodowe organizacje, pełniące funkcję koordynatorów programu. Więcej informacji na temat fundacji można znaleźć na stronie www.fee-international.org/en

Celem programu jest promocja ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich, kąpieliskach i przystaniach jachtowych. Program Blue Flag ma na celu promocję zrównoważonego rozwoju w obszarze plaż i kąpielisk, marin oraz indywidualnych łodzi.

W ciągu ostatnich lat program Blue Flag stał się certyfikatem rozpoznawanym oraz respektowanym na arenie międzynarodowej.

Wyróżnienie certyfikatem Błękitnej Flagi jest przyznawane kąpieliskom i marinom, działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie:

• Jakości wody.
• Działań na rzecz edukacji ekologicznej.
• Zarządzania ekologicznego.
• Bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług.

Certyfikatem Blue Flag zostało już wyróżnionych ponad 3650 kąpielisk i przystani jachtowych w 46 krajach, w Europie, Afryce Południowej, Maroku, Tunezji, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz na Karaibach.

Dzięki ujednoliconym kryteriom możliwe jest osiągnięcie wspólnego celu, jakim jest ochrona środowiska oraz dbanie o odpowiedzialny rozwój wspólnych obszarów. Dodatkowo tworzona jest międzynarodowa baza podmiotów posiadających certyfikat Blue Flag, w celu umożliwienia szybkiego wyszukiwania bezpiecznych i pewnych miejsc, które warto odwiedzić. Ze względu na fakt, iż obiekty posiadające certyfikat Blue Flag zmotywowane są do osiągnięcia najwyższej jakości usług jak i standardów jakości wody, aby zapewnić jak najlepsze warunki pobytu przyjeżdżającym turystom oraz warunki życia lokalnej społeczności.

Pierwszym certyfikowanym kąpieliskiem było w 2005 roku Pobierowo. Z każdym następnym rokiem powiększała się liczba wyróżnionych plaż. Dziś w ósmym roku uczestnictwa w programie na wszystkich 6 kąpieliskach powieją Błękitne flagi.

Mapa błękitnych flag w Gminie Rewal