Drukuj

Szlak 15 Południk - Pyrzyce

www.pyrzyce.um.gov.pl
Nazwa gminy: Pyrzyce
Adres: Plac Ratuszowy 1, 74-200 Pyrzyce
Telefon: 91/3970320 – Punkt Informacyjny
91/3970310 – Sekretariat Burmistrza
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Powierzchnia gminy: 205 km², z czego 39 km² miasto


Liczba mieszkańców gminy: 19.410, z czego 12.496 miasto (na dzień 31.03.2012 r.)
Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych: 3.803 (na m-c luty 2012 r.)
Stopa bezrobocia: 28,6% (na m-c luty 2012 r.)

Gmina Pyrzyce położona jest w województwie zachodniopomorskim, 10 km od węzła trasy szybkiego ruchu S3, 45 km od Szczecina i 150 km od Berlina. Nazwa miasta wywodzi się od starosłowiańskiego słowa „pyro”, oznaczającego pszenicę, zaś samo słowo „Pyrzyce” językoznawcy tłumaczą jako „Ziemia Pszeniczna”. Geograficznie i historycznie Ziemia Pyrzycka związana jest z Pomorzem Zachodnim. Tutaj w roku 1124 z inicjatywy króla Bolesława Krzywoustego przybyła misja chrystianizacyjna biskupa Ottona z Bambergu, w wyniku której dokonano chrztu pierwszych chrześcijan na Pomorzu Zachodnim. Do dziś pamiątką po masowym chrzcie jest tzw. Święta Studnia. Pyrzyce są jednym z najstarszych ośrodków osadnictwa miejskiego. W IX w. istniał tu gród, który był centrum plemiennym Pyrzyczan.

 

Gmina administracyjnie podzielona jest na 21 sołectw. Jest gminą typowo rolniczą, gdzie dominują wysokiej jakości czarnoziemy, zaliczane do II klasy bonitacyjnej. Z uwagi na tak urodzajne i płodne gleby, Ziemia Pyrzycka nazywana jest spichlerzem ziemi zachodniopomorskiej. Pyrzyce są też, liczącym się w województwie centrum kultury ludowej, kultywującym zachowany oryginalny folklor tych terenów. Od 1980 roku miasto jest organizatorem i gospodarzem corocznych międzynarodowych Pyrzyckich Spotkań z Folklorem, które od 2012 roku będą odbywały się w ostatni weekend czerwca. Swój urokliwy charakter Pyrzyce zawdzięczają unikatowym murom obronnym z XII w. o długości 2 km i wysokości 7-9 m wraz z bramami i basztami. Szczególnym miejscem , którego chętnie odwiedzają turyści jest Sanktuarium Maryjne w Brzesku z gotycką drewnianą rzeźbą Madonny z Dzieciątkiem, z pocz. XV w.

 

Infrastruktura techniczna w mieście i na terenach wiejskich umożliwia uruchomienie nowych inwestycji gospodarczych. W 1996 r. w mieście uruchomiono ekologiczną ciepłownię geotermalną. Nadwyżki energii można wykorzystać do budowy zakładów balneologicznych. Ciepłe wody czerpane z głębokości 1600 m są zarazem leczniczymi solankami. Są to wody chlorowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, magmowe, borowe, które mogą być wykorzystane do leczniczych kąpieli mineralnych oraz inhalacji. Zabiegi lecznicze z zastosowaniem solanki mogą służyć leczeniu schorzeń narządów ruchu, zwyrodnień, stanów pooperacyjnych, rekonwalescencji.

 

alt

Widok na część pozostałości Bramy Szczecińskiej z murami
alt

ul. 1-go Maja z widokiem na Basztę Sowią

 

alt

Urodzajne czarnoziemy

 

 

alt

Mury obronne z XII w.

 

 

alt

Pyrzyce z lotu ptaka

 

 

 

alt

Urząd Miejski