Ikona Aktualności

aktualności

Ikona Telefony Alarmowe

atrakcje

Ikona Telefony Alarmowe

rekreacja

Ikona Informacja Turystyczna

informacja turystyczna

Ikona Nadmorska Kolej Wąskotorowa

kolej wąskotorowa

Ikona Konsulatcje Społeczne

noclegi

Ikona Sport

obiekty sportowe

Plaże

plaże

 • Wędkowanie na Jeziorze Liwia Łuża

  Dzięki decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie jest możliwe amatorskie wędkowanie z pokładu jednostek pływających o napędzie elektrycznym lub wiosłowym.
  Specjalne zezwolenia można uzyskać w Obiekcie Sportowym w Niechorzu przy ul. Leśnej 3. 

  REGULAM IN POŁOWU RYB Z JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH  Z NAPĘDEM ELEKTRYCZNYM LUB WIOSŁOWYM W REZERWACI E PRZYRODY „JEZIORO LIWIA ŁUŻA” NA 2019 rok

  Comments ()
 • Krótkanoc - już 23 lipca

  NOC, KTÓRA NOCĄ NIE JEST

  Ja jestem noc czerwcowa, 
  królowa jaśminowa,
  Zapatrzcie się w moje ręce, 
  wsłuchajcie się w śpiewny chód... (Konstanty Ildefons Gałczyński)

  Pamiętasz „Balladę o nocy czerwcowej”? Noc czerwcowa to oksymoron. Nie ma nocy czerwcowej. A już z całą pewnością nie ma jej w sensie astronomicznym – o tym poczytaj na drugiej stronie.

  A jednak z powodu jej wyjątkowości cudowny Gałczyński poświęcił wiersz „nocy czerwcowej”, który stał się popularną piosenką harcerską.

  Dziś Stowarzyszenie Aktywni Kulturalnie (SAK) z Rewala, czyli my - tę wyjątkowe czerwcowe chwile postanowiliśmy spędzić z Tobą.

  Twórcą nazwy „Krótkanoc” jest zaprzyjaźniony z SAK-iem Bogusław. On też - ze żoną, Beatą zorganizowali pierwsze spotkanie wieczorne na plaży, połączone z interesującymi rozmowami, zabawą i obserwacjami astronomicznymi. Bogusław jako pierwszy opowiedział o białych nocach, a my – mogliśmy za panem Jourdain* powiedzieć: -U licha! Już przeszło 40 lat oglądam białe noce w Rewalu, nic o tym nie wiedząc.

  Od kilku lat organizujemy kameralne spotkania pod nazwą „Krótkanoc”, w czasie których śpiewamy, jemy lokalne produkty, bawimy się, spacerujemy nocą po plaży. Każde spotkanie uświetnia i rozśpiewuje Chór „Amber Singers”, wspólnie palimy pochodnie, puszczamy wianki. W 2019 roku pierwszy raz robimy całodniową imprezę, z bardzo różnorodnym i bogatym programem:

  - rekonstrukcja historyczna: Wioska Słowian i Wikingów Drużyny Czarnego Dębu

  - koncerty i występy zespołów lokalnych i związanych z naszym regionem

  - kiermasz produktów lokalnych

  - ognisko z kiełbaskami

  - fireshow, pochodnie

  - nocne puszczanie wianków na morze i obserwacje „białej nocy”

  Stowarzyszenie Aktywni Kulturalnie z Rewala

  pan Jourdain do nauczyciela filozofii w komedii Moliera „Mieszczanin szlachcicem”:
  - U licha! już przeszło 40 lat mówię prozą, nic o tym nie wiedząc.

  (Par ma foi! il y a plus de 40 ans que je dis de la prose, sans que j’en sache quelque chose. (fr.)

   

  BIAŁE NOCE W REWALU

  Niemal w całej Polsce w czerwcu nie ma nocy astronomicznej. To prawie jak na kole podbiegunowym. Całą noc trwa letni wieczór. Dlaczego tak się dzieje?

  Zgodnie z definicją nocy astronomicznej, aby ona nastała, Słońce musi zejść 18° poniżej linii horyzontu. Dopiero wtedy na niebie może zapanować całkowita słoneczna ciemność. W czerwcu w Polsce ten warunek nie jest spełniony. W tym czasie mamy jedynie do czynienia ze zmierzchem astronomicznym -  Słońce jest pod linią horyzontu, ale pod mniejszym kątem niż 18° - który przechodzi bezpośrednio w astronomiczny świt.

  Na pozostałym obszarze, tzn. między równoleżnikami 48,5° i 66,5° obu półkul, mogą w pewnych okresach roku występować tzw. białe noce. Polska leży pomiędzy 49 i 54 stopniem szerokości geograficznej północnej, nic więc dziwnego, że zjawisko białych nocy u nas występuje, w tym także we Rewalu, który leży na szerokości 54°04′52″N ).

  Białe noce w Rewalu można obserwować od początku czerwca do początku lipca, ale najbardziej spektakularne są w okresie przesilenia letniego. Oczywiście efekt zależy od pogody i stopnia zachmurzenia, a także nie ma mowy o podziwianiu słońca przez całą dobę. Nocą jednak jest na tyle jasno, że można spacerować brzegiem morza bez latarki, na horyzoncie widać słoneczną poświatę, a niebo przybiera szarawy kolory. Jeśli widać gwiazdy to są one ledwie widoczne

  Zamiast jechać na daleką północ, warto nocą w Rewalu pójść na długo spacer brzegiem morza

   

  Informacje na temat białych nocy podane za Małgorzatą Mikołajczyk z Wrocławskiego Portalu Matematycznego, portali internetowych Turystyka360 i in. Grafika ze strony www.pogody.pl

   

  Comments ()
 • XXV-lecie Amber Singers

  Wydarzeniem artystycznym w Gminie Rewal był sobotni koncert jubileuszowy "Amber Singers", który świętuje swoje 25-lecie,pt "GARNIEMY SIE DO MUZYKI, MUZYKA TO JEST NASZ FESTYN".

  W kościele parafialnym Najświętszego Zbawiciela w Rewalu chór pod dyrekcją Michała Bierwiaczonka zaprezentował fragmenty swoich dokonań ostatnich lat. "Amber Singers" zaśpiewali utwory dawne, sakralne, operowe ale znalazły się także w ich repertuarze przykłady muzyki popularnej i przyjęte entuzjastycznie szanty. Atrakcją wieczoru były partie solowe oraz występ chłopców z ZSS z Rewala którzy z "Ambersami"  koncertował już po raz trzeci.

  ,,Amber Singers jest naszą wizytówką'' takie stwierdzenie pojawiało się we wszystkich wypowiedziach zaproszonych gości, którzy objęli obchody 25lecia patronatami: Pana Artura Łąckiego radnego Województwa Zachodniopomorskiego reprezentanta Urzędu Marszałkowskiego, Pana Ryszarda Chmielowicza, Pana Konstantego Tomasza Oświęcimskiego Wójta Gminy Rewal.

  Potwierdzeniem pozycji Amber Singers w świecie artystycznym województwa i dowodem uznania władz Województwa Zachodniopomorskiego jest Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego wręczona podczas koncertu przez radnego Województwa Zachodniopomorskiego Artura Łąckiego, który reprezentował Marszałka Olgierda Geblewicza, na ręce Prezes Amber Singers Barbary Kral.

  Serdecznie gratulujemy wspaniałego koncertu jubileuszowego i życzymy kolejnych wielu lat występów. 

  Foto: Dominika Stefańska

  Comments ()
 • Ikona Sport

  obiekty sportowe

 • Ikona Informacja Turystyczna

  informacja turystyczna

 • Ikona Telefony Alarmowe

  rewal bike system

 • Ikona Nadmorska Kolej Wąskotorowa

  system parkingów

 • Rewal Naturalny

  Rewal Naturalny