Drukuj

Zwierzęta - Czipowanie psów

W celu zapobiegania bezdomności zwierząt a także zmniejszenia stresu związanego z zagubieniem lub zabłąkaniem psów na terenie naszej gminy w „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Rewal w 2013 roku” ujęto zadanie pt. „Elektroniczne znakowanie”.

 Każdy z zaczipowanych psów posiada swój unikatowy numer zarejstrowany przez czip. Pod tym numerem, w komputerowej bazie danych znajdują się zapisane dane osobowe właściciela zwierzęcia - imię i nazwisko, pełen adres z numerem telefonu oraz podstawowe dane na temat psa. Kiedy zagubiony pies trafi do schroniska bądź też do lekarza weterynarii, za pomocą czytnika możliwe jest odczytania danych zawartych pod konkretnym numerem czipa.

Zaaplikowanie czipa nie sprawia bólu zwierzęciu. Jest on wielkości ziarnka ryżu. Aplikowany jest podskórnie psu w okolicach karku. Można to zrobić w lecznicy weterynaryjnej, z która gmina Rewal posiada podpisaną umowę. Elektroniczne znakowanie psów będących w posiadaniu mieszkańców gminy Rewal odbywa się na następujących zasadach:

 

  1. Gmina Rewal pokrywa całkowity koszt elektronicznego znakowania psa.

  2. Zabiegi te wykonywane są w cyklu całorocznym.

  3. Bezpłatny zabieg polegający na elektronicznym znakowaniu psa dotyczy wyłącznie psów należących do mieszkańców gminy Rewal.

  4. Bezpłatne elektroniczne znakowanie psów będzie prowadzona do czasu wyczerpania środków w danym roku budżetowym.

 

Warunkiem bezpłatnego oznakowania psa jest:

  1. wypełnienie przez właściciela wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa,

  2. okazanie dowodu tożsamości,

  3. okazanie książeczki szczepień psa, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia,

  4. okazanie aktualnego świadectwa szczepienia psa przeciwko wściekliźnie.